Balıklı Tarhana Çorbası Tarifi

Bu tarifin en temel mantığı balık aromasını soğan ve sarımsak kullanarak baskılayarak ve çorba içerisinde sunmak. Çorba seçiminde ise tarhana yerine dilerseniz sebze çorbası da hazırlayabilirsiniz.

Beyaz etli olup baskın bir kokuya sahip olmadığı ve kılçık konusunda sorun yaşamamak için levrek veya çipura kullanıyoruz. Ama dilerseniz sardalya, hamsi, somon, uskumru gibi omega-3 yönünden daha zengin balıkları da kullanabilirsiniz. Fırında yağlı kağıtta sade bir şekilde balığı pişirdikten sonra etini ayırıyoruz. Burada kılçık konusunda biraz ince çalışmanız gerekli. Ardından soğan ve sarımsağı kavurup balığı ilave ediyoruz. Ilık su ilave edip önceden ıslatmış olduğumuz tarhanayı katıp kaynayana dek karıştırıyoruz. Her yörenin bir tarhana çorbası pişirme yöntemi vardır. Bildiğiniz yöntemle pişirmeye devam edin. Sadece en başta pişmiş balığı, soğan ve sarımsak ile kavurup katın yeterli. Dilerseniz pişmiş tarhana içerisine doğrudan da katabilirsiniz.

balıklar tarhana çorbası tarifi

Tarifi Yazdır
Balıklı Tarhana Çorbası Tarifi
Balık sevmeyen bebekler ve çocuklar için hazırlayabileceğiniz enfes bir balıklı tarhana çorbası tarifi.
balıklar tarhana çorbası tarifi
Hazırlık süresi 5 dk
Pişirme süresi 30 dk
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 5 dk
Pişirme süresi 30 dk
Kişi sayısı
2 Kişilik
Malzemeler
balıklar tarhana çorbası tarifi
Yapılışı
  1. Levrek veya çipura hangi balığı kullanacaksanız hafif tuzladıktan sonra yağlı kağıda sarıp önceden ısıtmış olduğunuz fırında 200 derecede 25 dk kadar pişirin.
  2. Balık piştikten sonra kılçıklarını ayırın. Bu aşamada dikkatli olmanızı tavsiye ederim zira balığın yan çizgi hizasında et içerisinde ufak kılçıklar da mevcut. Onlara dikkat ederek yeterli miktarda eti bir kenara ayırın. Bir çatal yardımı ile iyice tiftikleyin.
  3. Çorba tenceresinde 2 yemek kaşığı zeytinyağında soğan ve sarımsakları kavurup balıkları ilave edin. Birkaç tur karıştırdıktan sonra ılık su ve daha önce ıslatmış olduğunuz tarhanayı ilave edip kaynamaya başlayıncaya kadar karıştırın.
  4. Az miktarda tuz ilave edip 1-2 dk daha kaynadıktan sonra ocağı kapatabilirsiniz. Omega-3 depolu bol vitaminli balıklı tarhana çorbanız bebeğiniz için hazır

Kaynak: https://baliktarifi.com/cocuklar-icin-balikli-tarhana-corbasi

2018-03-09T12:27:37+00:00

Siz de fikrinizi belirtin