Limon Aromalı Kokusuz Levrek Buğulama Tarifi

Bu yazıda balık kokusuna karşı hassas olanlar, bebekler ve çocuklar için kokusuz levrek buğulama tarifi hazırladık. Özellikle çocuklar balık kokusuna karşı hassas olabiliyorlar. Zihinsel gelişimleri, bağışıklık sistemleri için de mutlaka haftada en az 2 defa balık yemeleri gerekiyor. Onlara balığı sevdirmek için uygulayabileceğiniz tariflerden biri de bu: tavada limon aromalı kokusuz levrek buğulama. Ayrıca köfte seven çocuklar için somon köftesini de deneyebilirsiniz.

limon-aromali-kokusuz-levrek-bugulama-tarifi-1

İşin özü balığın kokusunu diğer tatlar ve aromalarla baskılamak. Kılçığı alınmış bir fileto levrek kullanırsanız hem kılçıksız balık yedirmiş hem de balık kokusunu tamamen yok etmiş olursunuz. Levrek buğulama da diyebileceğiniz bu tarifte levrekleri yapışmaz bir tavada bol limon, maydanoz, baharat ve isteğe bağlı olarak soğan ile kapağı olarak pişiriyoruz. İlla levrek kullanmak zorunda değilsiniz. Bu buğulama yöntemi ile ile dilediğiniz her balığı pişirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun

Tarifi Yazdır
Limon Aromalı Kokusuz Levrek Buğulama Tarifi
Kişi sayısı
Malzemeler
Kişi sayısı
Malzemeler
Yapılışı
  1. Balıkları derin bir yapışmaz tavada pişireceğimizden tavaya sığacak ebatta kuyruklarını ve dilerseniz kafasını atabilirsiniz. Levrekler iriyse yanlarına birere çizik atın ve içini dışını tuzla güzelce ovun.
  2. 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağını tavaya döküp balıkları yerleştirin. Üzerlerine limon dilimleri, kırmızı toz biber, karabiber, kekik, maydanoz ve soğanları yerleştirip suyunu koyup orta ateşte kapağı kapalı bir şekilde pişirmeye başlayın.
  3. 10 dk kadar sonra balıklar suyunu salacak ve alt tarafları pişmiş olacaktır. Spatula yardımı ile nazikçe ters çevirip kapağını kapatın ve 10 dk kadar daha pişirin. Afiyet olsun.

 

Kaynak: https://baliktarifi.com/limon-aromali-kokusuz-levrek-bugulama

2018-03-16T23:43:06+00:00

Siz de fikrinizi belirtin